Warsaw Pact Records new releases
News Stories

Warsaw Pact Records re-releases Polish punk classics: SIEKIERA & TZN XENNA

5 mins read

Warsaw Pact Records has announced two new vinyl re-releases of Polish cult punk / 80s hardcore acts SIEKIERA and TZN XENNA. Both releases received new gritty video teasers and you can watch them below.

TZN XENNA “Róbrege ‘85” LP documents the band’s iconic live performance from 1985, one of the best evidences of thriving punk scene in Poland.

The second offering recalls of the most iconic performance in the history of Polish music in general, SIEKIERA’s thrilling cult classic performance at Jarocin 1985. The entire 1st pressing of SIEKIERA “Jarocin ’84” LP was sold out in literally three hours.

Both vinyl re-releases are sold out.

Full info in Polish:

SIEKIERA “Jarocin ‘84” LP *** SOLD OUT ***

“Siekiera przecięła równo wszystko, co można było przeciąć” – Piotr Nagłowski, konferansjer Jarocina 84 chwilę po zakończeniu występu konkursowego.

“Nawet ludzie nie do końca punkowi oszaleli na punkcie Siekiery – energia była ogromna. W ciągu jednego dnia Siekiera stała się ogólnopolską sensacją, a po latach słowo “Jarocin” jest dla wielu tożsame z nazwą zespołu.” – Robert Jarosz

“Radykalna postawa, super muzyka wywołały natychmiastowy kult” – Wiktor Skok

Historyczne koncertowe nagrania Siekiery – jednego z najbardziej legendarnych zespołów rodzimej sceny muzycznej lat 80. Zarejestrowane podczas obu występów zespołu – konkursowego i finałowego na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Dwa utwory z występu finałowego trafiły na kompilację “Fala” (Polton, 1985). Większy fragment tego sensacyjnego występu pojawił się na płycie CD “Na wszystkich frontach świata” (W Moich Oczach, 2008), ale dopiero teraz po raz pierwszy publikowane są wszystkie utwory zaprezentowane w dniach 1 i 4.08.1984
Po niecałych pięciu miesiącach od swego debiutanckiego koncertu, zespół po raz pierwszy występuje przed tak ogromną publicznością. Od pierwszego numeru gwałtowne uderzenie w publikę pod sceną rozkręciło pogo wszechczasów. Zespół zakwalifikowano do występu finałowego, a następnie do jednego z największych objawień edycji. Zaskakująco dla nich samych byli grupą o którym najgłośniej mówiono i pisano po zakończeniu festiwalu – od rozłożonych na łopatki punkersów po oficjalną prasę opisującą na wszelkie możliwe sposoby to wydarzenie. Często błednie interpretowani, powodowali jednocześnie fascynację i przerażenie swoją formułą, estetyką, wyglądem, bezkompromisowym atakiem dźwiękowym i słownym.

Ten najbardziej brutalny w brzmieniu i przekazie zespół bloku wschodniego pierwszej połowy lat 80. potrafił stworzyć coś niebywale charakterystycznego i unikalnego. Wnosząc lokalnego, wschodnioeuropejskiego ducha w muzyczną formułę agresywnego hardcore punk wypracowaną przez Discharge oraz kapele “Bristol sound” jak Disorder czy Chaos UK oraz chętnie słuchane w Puławach kapele skandynawskie (jak Headcleaners). W ich wykraczających poza konwencje i przewidywalność tekstach panowała jedna wielka “krwawa rzeź” – bliska, swojska, prawdziwa. Nie będąca przeszłością czy odbywająca się gdzieś daleko. Ale nadchodząca “zza miedzy”, prymitywna i bestialska. Pogromowa atmosfera w wojennym teatrze okrutnych i powykrzywianych postaci jakby wyjętych z obrazów Bruegla. Permanentny konflikt wszystkiego i wszystkich, ale przede wszystkim permanentny konflikt z samą naturą, absurdem “stworzenia”. Po ponad 35 latach od powstania tych utworów, pomimo ograniczeń sprzętowych i technicznych wciąż robią kolosalne wrażenie na słuchaczach.
Siekiera “Jarocin ‘84” to druga winylowa pozycja wydana w ramach punk serii festiwalu w Jarocinie przy współpracy Warsaw Pact Records z Archiwum Trasa W-Z. Zawiera 14 utworów pochodzących z dwóch źródeł – nagrania z konsolety oraz zarejestrowanych przez mikrofon. Całość powstała w ścisłej współpracy z Tomaszem Adamskim, kompozytorem muzyki i autorem tekstów zespołu. Płyta zaopatrzona w okładkę gatefold, inner sleeve oraz 28-stronicowy booklet z komentarzem Tomasza Adamskiego, artykułami Roberta Jarosza i Wiktora Skoka, mnóstwem festiwalowych zdjęć (min. Sobociński, Makowski, Wasążnik, Waszewski), archiwaliami prasowymi, tekstami zgłoszeniowymi przesłanymi do cenzury przez zespół oraz tłumaczeniami tekstów i artykułów (Tomek “Majonez” Wiśniewski, Bartosz Głowacki). Mastering nagrań Smok “Studio As One”.

TZN XENNA “Róbrege ‘85” LP *** SOLD OUT ***

Drugi odcinek serii nagrań z warszawskiego festiwalu Róbrege to fantastyczny występ TZN XENNY z 1985 roku. Rewelacyjnie nagrany i wystrzałowo zagrany. Bez grama przesady – jest to jeden z najlepiej nagranych zachowanych materiałów koncertowych rodzimych kapel punk/hc lat 80. Do tego zespół prezentuje się w wyśmienitej formie. Skuteczny efekt przygotowań, codziennych prób i przetasowań, które nastąpiły w składzie rok wcześniej. Od składu odchodzi Sydney, Falkonetti łapie za bas, a nowym pałkerem zostaje Dynia. Ekipa od razu podkręca tempo i wypluwa sensowne, szybkie dynamiczne numery, które otwierają nowy rozdział w historii zespołu. TZN Xenna tego okresu brzmi jak wysokoenergetyczny, szybki i sprawny hard core z kąśliwym i bardzo trafnym przekazem. Nie tylko skierowanym w syfiastą polityczną rzeczywistość, ale również pozytywnie inspirujący do działania cisnąc w publikę okrzykami “Zrób coś! Ratuj swoją młodość!”.
Zafascynowani drugą falą brytyjskiego punk i amerykańskim HC pierwszej połowy lat 80, mają okazję zaprezentować nową odsłonę zespołu szerszej publiczności podczas mitycznego koncertu w warszawskim klubie “Stodoła” w 1984 roku, razem z kalifornijskim YOUTH BRIGADE (obok D.O.A. pierwsi przedstawiciele sceny hardcore zza Atlantyku odwiedzający komunistyczną Polskę) oraz mającą już wtedy za sobą głośne występy w Jarocinie i na Róbrege, zespołem SIEKIERA.

Zespół, który nigdy nie zgłosił się do wystąpienia na festiwalu w Jarocinie, zaproszenie na Róbrege 85 bierze poważnie, ale na własną prośbę występuje jako pierwszy wykonawca podczas punkowego dnia. Skład Róbrege’85 robi naprawdę wrażenie (obok TZN XENNY podczas edycji występują min. DEZERTER, SIEKIERA, ARMIA, ABADDON, REJESTRACJA, DEUTER, TILT, 1984, ZBOMBARDOWANA LALECZKA, ABSURD czy SSTIL). A więc już na samym starcie poprzeczka zostaje ustawiona bardzo wysoko! Zaczynają od dwóch numerów z wczesnego okresu działalności, zaraz potem wjeżdżają z nowym materiałem i nie dają już chwili na wytchnienie. Kawałki lecą jeden za drugim praktycznie bez przerw, z minuty na minutę nabierając tempa i dynamiki. Jakość nagrania oraz minimum lub nawet kompletny brak przerw między utworami powoduje, że całości słucha się po latach jak nagranej na setkę płyty studyjnej. Daje wyobrażenie tego czym byłaby płyta zespołu wydana w tamtym okresie, jeśli tylko mieliby szansę na jej realizację. To nagranie koncertowe śmiało może być uznane za jedno z najbardziej reprezentatywnych dla zespołu z okresu funkcjonowania w latach 80., zaraz obok wydanych rok później nagrań studyjnych zamieszczonych na “Dzieci z brudnej ulicy” 7” oraz kompilacji “Jak punk to punk”.

Utwory “Gazety mówią” i “Miasto” zarejestrowane podczas tego występu trafiły na kasetową składankę “Róbrege-3”, wydaną przez Akademickie Radio Pomorze. Kompilacja błyskawicznie została przygotowana i skopiowana i już następnego dnia podczas festiwalu miała miejsce jej premiera.

Cały nakład na czarnym winylu. Wersja limitowana ze specjalną okładką (sito). Każda z dwóch wersji zawiera inny plakat. Do tego insert z tekstami oraz zdjęciami z występu (Fedak, Sobociński). Mastering Smok w Studio As One, Warszawa.

Previous Story

The Scene That Would Not Die – 20 years of post-millennial punk in the UK

Next Story

Nintendocore masters HORSE THE BAND return with new EP Your Fault in late November